شمال افسردگی هنرمندان بازیگران آمریکایی

شمال: افسردگی هنرمندان بازیگران آمریکایی هنرمند خودکشی هنرپیشه گلوله زندگی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی کنترل حلزون‌های مهاجم به وسیله شناسایی ژن

محققان با استفاده از یک فناوری تازه موفق به آشنایی گونه‌های متفاوت موجودات در یک محیط شدند. آشنایی “گونه‌های مهاجم” می‌تواند از آسیب به زیرساخت‌های دریایی کمک ک

کنترل حلزون‌های مهاجم به وسیله شناسایی ژن

کنترل حلزون های مهاجم به وسیله شناسایی ژن

عبارات مهم : جمعیت

محققان با استفاده از یک فناوری تازه موفق به آشنایی گونه های متفاوت موجودات در یک محیط شدند. آشنایی “گونه های مهاجم” می تواند از آسیب به زیرساخت های دریایی کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، شما هرچه سریعتر یک گونه تهاجمی موجود را در محیط خود بشناسید، شانس بیشتری جهت کنترل آنها، قبل از آن که غیر قابل کنترل شوند، دارید.

کنترل حلزون‌های مهاجم به وسیله شناسایی ژن

با توجه به این موضوع، محققان دانشگاه ایلینوی اخیرا با کشف DNA موجود در آب دریاچه، حضور گونه ای از سبدک مهاجم آب شیرین را کشف کردند. سبدک نام یک سرده از راسته صدف های سفت پوسته هست.

دانشمندان با همکاری دانشگاه رایس، دانشگاه نوتردام و دانشگاه نوادا، آزمایش eDNA که مخفف “DNA محیطی” است و اشاره به یک DNA دارد که به صورت مواد دفعی و مواد زیستی به محیط زیست وارد می شود را انجام دادند.

محققان با استفاده از یک فناوری تازه موفق به آشنایی گونه‌های متفاوت موجودات در یک محیط شدند. آشنایی “گونه‌های مهاجم” می‌تواند از آسیب به زیرساخت‌های دریایی کمک ک

اریک لارسون، یکی از بوم شناسان آبزی، می گوید: این یک ابزار در حال ظهور است که می تواند در تشخیص گونه های نادر در بعضی موارد، نسبت به بعضی از روشهای سنتی بررسی و زمینه یابی ما بهتر باشد. DNA های زیادی در یک دریاچه یا یک رودخانه به صورت شناور وجود دارد و اگر بتوانیم آن را بگیریم و شناسایی کنیم، می تواند ما را در مورد موجودات حاضر، از جمله گونه های مهاجم، مطلع کند.

به این ترتیب، محققان از این فناوری جهت جستجوی DNA یک نوع حلزون کوچک موسوم به “سبدک”( Corbicula) استفاده کردند.

این گونه بومی شرق آسیا است و در سراسر اروپا و آمریکا گسترش یافته هست. این موجودات گاهی اوقات خیلی زیاد می شوند، در حدی که لوله ها را مسدود می کنند و در نتیجه زیرساخت ها را از بین می برند.

کنترل حلزون‌های مهاجم به وسیله شناسایی ژن

11 دریاچه و برکه موجود در کالیفرنیا و نوادا آزمایش شدند و DNA این موجود در 4 دریاچه که قبلا آشنا شده است بود، یافت شد و در هفت دریاچه دیگر که وجود آن تاکنون گزارش نشده بود، یافت نشد.

لارسون می گوید: چون ما اکنون می دانیم که آزمایش eDNA به خوبی کار می کند، می خواهیم آن را در بعضی پرسشها دیگر بکار ببریم. آیا مناسب ترین وقت سال جهت استفاده از eDNA جهت شناسایی این مهاجم وجود دارد؟ اگر ما نمی توانیم DNA آنها را در زمستان پیدا کنیم، آیا در تابستان زیاد کردن می یابد؟ آیا سیل ها مقدار زیادی از DNA را جابجا می کنند و موجب شناسایی ساده گونه های متفاوت می شوند یا آنها را رقیق می کند؟

محققان با استفاده از یک فناوری تازه موفق به آشنایی گونه‌های متفاوت موجودات در یک محیط شدند. آشنایی “گونه‌های مهاجم” می‌تواند از آسیب به زیرساخت‌های دریایی کمک ک

“گونه مهاجم” به موجود زنده ای گفته می شود که از پیش در یک زادبوم حضور نداشته و با معرفی شدن به آن زادبوم باعث بر هم خوردن نظم طبیعی آن و ایجاد خسارت های اقتصادی، محیط زیستی یا بوم شناختی می شود.

“گونه مهاجم” به علت آنکه تعلقی به زادبوم معرفی شده است به آن ندارد، می تواند گونه های رقیب را کنار بزند و مانع از رشد و زایش دیگر گونه هایی شود که به صورت طبیعی در آن منطقه زندگی می کرده اند.

کنترل حلزون‌های مهاجم به وسیله شناسایی ژن

البته تمام گونه های غیربومی زیان بار نیستند. گاهی گونه های غیربومی به خوبی جذب اکوسیستم شده است و موقعیتی مثل گونه های بومی پیدا می کنند. مثل ماهی قرمز که در آمریکا یک گونه غیربومی است و به بسیاری از پهنه های آبی وارد شده است ولی هیچ وقت جمعیت آن بیش از حد زیاد کردن پیدا نکرده هست.

ممکن است بعضی از گونه ها حتی بافایده هم باشند؛ جهت مثال معرفی حدود 20 نوع سوسک سرگین غلطان به استرالیا انفجار جمعیتی مگس ها را مهار کرده و موجب جمع آوری فضولات دامی و باروری زیاد خاک هم شد.

از طرف دیگر تعیین دقیق بافایده و یا مضر بودن گونه نیز مورد بحث است.ماهی کپور جهت پرورش ماهی به بسیاری از نقاط دنیا معرفی شده است و با ورود به آب های طبیعی موجب از بین رفتن بسیاری از ماهی های بومی و برهم خوردن تعادل زیستی در محیط آبی شده است ولی صید آن از نظر اقتصادی منافعی به همراه داشته است .

هر کدام از گونه های مهاجم آسیب های مخصوص به خود را دارند. بعضی از آنها ممکن است زنجیره غذایی یک اکوسیستم را به هم بریزند. جهت مثال شانه دار دریایی مهاجم بر اثر فعالیت های انسانی وارد دریای خزر شده است و به علت نداشتن دشمن طبیعی جمعیت آن بسیار زیاد کردن پیدا کرده هست.

این حیوان از پلانکتون های جانوری تغذیه کرده و جمعیت این پلانکتون ها را به شدت کم کردن داده هست. از آن جا که پلانکتون ها غذای مهم ماهی کیلکا و تمامی فرزند ماهی ها هستند، شمار کیلکاها کم کردن چشمگیری داشته و از آن جا که کیلکا مهمترین غذای اکثر جانوران گوشتخوار دریا مثل ماهیان خاویاری، ماهی سفید وفک دریای خزر هست، به جمعیت این گونه ها هم آسیب رسیده است و به این ترتیب کل زنجیره غذایی دریا با اختلال مواجه شده است است .

گونه های مهاجم ممکن است عملکرد اکوسیستم را نیز عوض کردن دهند. جهت مثال گیاه علفی برومیوس تکتوریوم الگوی آتش سوزی و گیاه اسپارتینا آلترنیفلورا بازیافت مواد مغذی در خاک و گیاه تمر هندی هیدرولوژی را در اکوسیستم هایی که به آن وارد شده است اند، عوض کردن داده اند.

همچنین گونه هایی که خویشاوند بسیار نزدیک گونه بومی باشند ممکن است با آن دورگه بدهند و اثرات نامطلوب دورگه گیری به کم کردن جمعیت و انقراض گونه بومی منجر شود.

برای مثال در کالیفرنیا گیاه اسپارتینا آلترنیفلورا از طریق دورگه گیری اسپارتینا فولیوسا را در خطر انقراض قرار داده است .

گونه های مهاجم از گیاه های تا جانوران و از تک سلولی ها تا مهره داران پیچیده را در برمی گیرد. جهت نمونه موش صحرایی سیاه که جانوری نابومی در جنگل های حرا هست، با خوردن تخم پرندگان بومی و مهاجر خود را به بالای هرم غذایی رسانده و باعث بر هم خوردن نظم محیط زیست در این جنگل ها شده است است .

میزان خسارات گونه های غیربومی بر اقتصاد جهانی 1400 میلیارد دلار در سال برآورد می شود .

این تحقیق اخیرا در مجله Management of Biological Invasions انتشار یافته هست.

واژه های کلیدی: جمعیت | طبیعی | دریاچه | دریاچه | شناسایی | دانشگاه | موجود زنده | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz